Тусгаарлагч материал Тусгаарлагч Блокууд

Хоёрдугаар бага бүлгийн цэцэрлэгийн эмэгтэйн тухай хичээлийн хураангуй. сэдэв: "тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин. "Геометрийн дүрсүүд"-ийн хичээл Хоёрдугаар бага бүлгийн хичээлийн тойм тойрог

хийсвэр


Хоёр дахь хичээлийн тэмдэглэл залуу бүлэг By

Математик: "Тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин" (

бэхэлгээ).

Зорилтот:
Ялгаж, нэрлэх чадвартай байх геометрийн хэлбэрүүд(тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин).
Даалгаварууд:

Боловсролын:
- геометрийн дүрс (гурвалжин, тойрог, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт) -ийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, - геометрийн дүрсийг хүрэлцэх замаар ялгах чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
- багшийн үгийг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх, - тэжээвэр амьтдад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;
Хөгжлийн:
- төсөөлөл, анхаарал, бүтээлч сэтгэлгээг идэвхжүүлэх - цавуутай ажиллахдаа нарийвчлал, - математикийн сонирхол, сониуч байдлыг хөгжүүлэх. - хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
Материал:
Үзүүлэн: геометрийн дүрс бүхий "гайхалтай цүнх", нуруундаа геометрийн хэлбэртэй толботой тоглоомон гөлөг, фланелграф, фланелграфт зориулсан геометрийн дүрс, нохойны үүр бүхий зураг.
Тараах материал: Гөлөг наасан цагаан цаас, картоноор хийсэн геометрийн багц, цавуу.
Хичээлийн явц:
1. Хүүхдүүд сандал дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Залуус аа, өнөөдөр бидэнд сонирхолтой зочин байна, би та нарт оньсого уншиж өгөх болно, та нар түүнийг хэн болохыг таахыг хичээгээрэй. Энэ амьтан муурыг хараад цонхны дэргэд чанга хуцдаг. Үргэлж бидний хөлд эргэлддэг Толботой цагаан (гөлөг) - Манайд зочлохоор ирсэн гөлөг, түүнийг Буся гэдэг. Бусягийн нуруун дээрх толбуудыг хар. Тэд ямархуу хүн бэ? -(Хүүхдийн хариулт) - Геометрийн дүрсийг зөв: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин. Залуус аа, Буся та нараас тусламж хүсэхээр ирсэн, гөлөг өөрийн гэсэн байшингүй, гэхдээ тэр үүнийг геометрийн хэлбэрээс барих хэрэгтэй. Буся таныг геометрийн дүрсийг хэр сайн мэддэгийг шалгахыг хүсч байна.
(Багш "гайхалтай цүнхийг" харуулав).
Тоглоом "Гайхамшигт цүнх"
Би тойрог олохыг хүсч байна. Тэгээд би гараа цүнхэнд хийж, хардаггүй, хардаг, олсон гэж бодож байна. Энд байна, тийм ээ. Одоо хөвгүүд тоглож байна. (Багш нэг дүрсийг үзүүлж, хүүхдүүдийн нэгийг нь цүнхнээсээ ижил дүрсийг олохыг урьсан. Хүүхдийг гаргаж ирээд нэрлэнэ.) - Сайн байна, чи тоонуудыг мэднэ. 2. (Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг геометрийн дүрс бүхий фланелграф руу хандуулдаг) - Одоо бид гөлөгндөө байшин барих болно. Залуус аа, та нарын хэд нь нохойн байшинг үзсэн бэ, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Энэ нь зөв: үржүүлгийн газар, лангуу. Хараач, би бас зурган дээр үржүүлгийн газар зурсан байна. Буся эдгээр геометрийн дүрсүүдээс нохойн байшин барьцгаая. Бид юунаас ханыг хийх вэ? (Хүүхдийн хариулт) - Талбай дээрээс. -Бид дээврийг юугаар хийх вэ? (Хүүхдийн хариулт) - Гурвалжингаас. -Үржүүлгийн газарт орох хаалга хэрэгтэй байна, яаж хийх вэ? (Хүүхдийн хариулт) - Тойрогоос. -Тэгээд энэ орц Бусягийн цонхны үүрэг гүйцэтгэнэ. Сайн байна уу залуусаа, манай гөлөг үржүүлгийн газарт дулаахан, тухтай байх болно.
3. -Залуус аа, Буся гөлөг та нартай нуугдаж тогломоор байна. Алив, нүдээ аниад, битгий хараарай, тэгвэл Буся нуугдаж, чи түүнийг хайх болно. (Багш тоглоомоо нууж, хүүхдүүд хайдаг. Тоглоом 2-3 удаа давтагдана.) 4. - Бид ямар агуу юм бэ. Манай Буся найз нөхөдтэй, тэд бас хүн бүрт нохойн байшин барихад туслах хэрэгтэй. Хараач, тэд чамайг ширээн дээр аль хэдийн хүлээж байна. (Ширээн дээр гөлөгнүүд наасан цагаан цаас, картоноор хийсэн геометрийн дүрс, цавуу байдаг). -Тэдэнд тусалъя: эхлээд бид дүрсээр үржүүлгийн газар хийж, энэ нь ямар болохыг харж, дараа нь нааж болно. 5. Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр та Буся болон түүний найзуудад геометрийн хэлбэрээс үзэсгэлэнтэй байшин барихад тусалсан: дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин. Одоо тэд тэнд амьдрахад дулаахан, тав тухтай амьдрах болно.

Марина Элтеко
"Талбайн танилцуулга" математикийн хичээлийн хураангуй (хоёрдугаар бага бүлэг)

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

1-р цэцэрлэг "Теремок"-тай. Бүгд Найрамдах Тува Улсын Сарыг-Сеп Каа-Хем дүүрэг

Хөгжил ангиудтанин мэдэхүйн хөгжлийн талаар

сэдвээр « Талбайтай танилцах» .

II бага бүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч

Эльтеко Марина Николаевна

MBDOU 1-р цэцэрлэг

"Теремок"

-тай. Сарыг-9

Каа-Хем дүүрэг

Бүгд Найрамдах Тува Улс

-тай. Сарыг-9

Боловсролын бүс:

Танин мэдэхүйн хөгжил

Анги: Бага ангийн үүсэх математик дүрслэл.

Сэдэв: « Дөрвөлжин» .

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсролын зорилтууд: Хөдөлгөөнт хэлбэрээр дүрсийг мэдрэх дасгал хийх; хүүхдийн хослолын чадварыг сайжруулах. Үндсэн өнгөний талаархи мэдлэгээ бататгах.

Хөгжлийн даалгавар: Хүүхдийн дугуйланг ялгах, зөв ​​нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх дөрвөлжин.

Боловсролын даалгавар: Бие биедээ туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Арга, техник: Тоглоом, талбайтай танилцах, тоглоом "Байшин", биеийн тамир, тоглоом "Бөмбөлгүүдийг цуглуул", үр дүн.

Демо материал:

тойрог, дөрвөлжин, дуусаагүй "бөмбөлгүүдийг"(тодорхой чиглэлд дүрсийг нимгэн цаасан дээр наасан дараалал: тойрог, дөрвөлжин).

Түгээх материал: Дугуйлах ба хүүхэд бүрт квадрат, дуусаагүй "бөмбөлгүүдийг".

Урьдчилсан ажил:

Дидактик тоглоом "Загварыг нугалах". Зорилтот: тойргийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Үлгэр уншиж байна "Колобок".

Хичээлийн явц:

1. Тоглоом:

Хүүхдүүдээ босоод, тойрог дээр зогсож,

Дугуйлан зогсоо, тойрог дээр зогс.

Дэлхий дээр хөгшин цох амьдардаг байсан,

Сайн хуучин алдаа...

2. Талбайтай танилцах.

Багш үлгэр ярьдаг.

Нэгэн цагт тойрог байсан. Тэр алхахаар явж, зам дагуу өнхрүүлэн өнхрөв. Гэнэт тэр өөртэй нь адилгүй хачин хүн түүн рүү ирж байгааг харав.

-"Чи хэн бэ?"- тойрог гайхав.

-"Би дөрвөлжин, тэгээд чи хэн бэ?".

-"Би тойрог байна. Хамтдаа зам дагуу явцгаая".

Оролдсон дөрвөлжин өнхрөх, гэхдээ чадахгүй. Би дугуйг хараад гайхаж, харж эхлэв дөрвөлжин ба хөрөөчамд юу байна дөрвөлжинЭдгээр нь 4 тал бөгөөд 4 өнцөг байдаг - энд байна.

-"Өө, би чамайг яагаад өнхрүүлж чадахгүй байгааг ойлгож байна.", - тойрог инээв.

Залуус та нарт юу саад болж байна гэж бодож байна вэ? дөрвөлжин өнхрүүл?

3. Тоглоом "Байшин".

Тойрог найзууд болсон ба дөрвөлжин, тэгээд хамтдаа зугаалсан. Тэд алхаж, алхаж, төөрөв.

Залуус аа, тэдэнд байшингаа олоход нь тусал. Байшингууд дээр тоонууд байдаг тэмдэг, энэ нь хэний байшин болохыг олж мэдэхэд тусална.

Энд дүрсүүдийн байшингууд байна.

Хараач анхааралтай, байшинд ямар дүрс дүрслэгдсэн, ямар өнгөтэй байна. Таны тойрог ямар өнгөтэй болохыг хараарай дөрвөлжин. Одоо тэдний байшинг хай.

Сайн байна, хүүхдүүд ээ, тэд бидэнд тойрог олоход тусалсан байшингаа квадрат болго.

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут:

Бид тоо баримтуудад байшин олоход нь тусалж байх хооронд бид өөрсдөө ядарсан.

Бөмбөг ямар хэлбэртэй вэ?

Одоо бид охид хөвгүүд биш, харин бөмбөг байх болно.

Бөмбөг хэрхэн үсрэх вэ?

Миний хөгжилтэй дуугарах бөмбөг,

Хаашаа зугтсан бэ?

Улаан, шар, цэнхэр,

Чамайг гүйцэж чадахгүй байна!

Одоо бид дахин бөмбөг биш, харин охид хөвгүүд болсон.

5. Тоглоом "Бөмбөлгүүдийг цуглуул"

Одоо үүнийг тойрог ашиглан хийцгээе дөрвөлжин сайхан бөмбөлгүүдийг.

Хараач, надад дуусаагүй бөмбөлгүүдийг бий. Бид тэдгээрийг дуусгах хэрэгтэй.

Бөмбөлгүүдийг ямар хэлбэрээс бүрдүүлдэг вэ?

Энэ ямар дүрс вэ?

Дараагийн зураг, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хараач анхааралтай, бөмбөлгүүдийг хэлбэр дүрс нь ээлжлэн бүрдэнэ, эхлээд тойрог, дараа нь дөрвөлжин. Дараа нь би ямар хэсгийг авах ёстой вэ?

Би тоонуудыг гаргасан, одоо би тэдгээрийг наах болно.

Залуус аа, эхлээд тоонуудыг ээлжлэн байрлуул хэлбэр: тойрог ба дөрвөлжин, дараа нь та үүнийг наах болно.

6. Дүгнэлт:

Тэд ямар гайхалтай бөмбөлгүүдийг болсон бэ!

Бид ямар дүрс ашигласан бэ?

Ямар өнгөтэй вэ?

Та бөмбөлгүүдийг хэнд өгөхийг хүсч байна вэ?

Уран зохиол:

E. S. Маклакова « Математикийн хоёрдугаар бага бүлэг» .

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Насны бүлэг: 2-р бага бүлэг Сэдэвчилсэн төлөвлөлтийн дагуу сэдэв: "Хаврын ургамал" GCD сэдэв: "Цэцгийн.

Надежда Владимировна Иванова, дээд зэрэглэлийн багш, 187-р хүүхдийн сургуулийн "Солнышко", ANO DO "Хүүхэд насны "Лада", Тольятти, Самара муж.

Хийсвэр нээлттэй хичээлНийгэм, харилцааны хөгжлийн талаар Сэдэв: "Миний гэр бүл" 1-р бага бүлэг Сурган хүмүүжүүлэгч: Плахотнюк В.И.

"Талбайтай танилцах нь" ярианы эмчилгээний ахлах бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй."Талбайн танилцуулга" сэдвээр ахлах ярианы эмчилгээний бүлэгт математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуй.

Зорилго: Туршилтын явцад танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; Агаарын тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх. Зорилго: Боловсрол: - Дүгнэлт.

Хоёр дахь бага бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн тэмдэглэл

"Зураг".

Зорилтот:математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын тал:

Хүүхдүүдийн танил геометрийн хэлбэрийг нэрлэх, ялгах чадварыг бэхжүүлэх: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.

Үндсэн өнгө (улаан, цэнхэр, шар) -ийг нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Объектуудын тоог ялгах чадварыг бэхжүүлэх; "Нэг", "олон", "цөөн" гэсэн үгсийг ашиглан "хэр их?" гэсэн асуултанд хариулах;

Хөгжлийн тал

Дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, ангилах чадварыг хөгжүүлэх. Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Боловсролын тал

Дуулгавартай байдлыг төлөвшүүлэх;

Хэрэглэсэн материал: геометрийн дүрс бүхий "гайхамшигт цүнх", Диенеш блок (хавтгай ба эзэлхүүн), гурван цагираг.

Урьдчилсан ажил: Диенеш блоктой тоглоомууд, D/i “Гайхамшигт цүнх”, Д/и “Хэлбэрээр нь сонгох”, Д/и “Объектийн хэлбэрийг таах”, D/i “Геометрийн дүрсийг нэрлэх”.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, математикийн орноос геометрийн дүрсүүд манайд зочлохоор ирсэн бөгөөд та оньсого тааж аль нь болохыг олж мэдэх болно.

Надад булан байхгүй

Тэгээд би таваг шиг харагдаж байна

Бөгж дээр, дугуй дээр.

Би хэн бэ найзуудаа? (ТОЙРОГ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, дараах оньсого сонс.

Тэр удаан хугацааны турш миний найз байсан,

Түүний өнцөг бүр нь зөв

Бүх дөрвөн тал

Ижил урттай.

Түүнийг тантай танилцуулж байгаадаа баяртай байна,

Түүний нэр хэн бэ......? (Квадрат)

Гурвалжингийн тухай оньсого:

Гурван оргил

Гурван булан

Гурван тал -

Би хэн бэ? (ГУРВАЛЖИНГ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, энэ бол үнэхээр зөв, залуусаа, энэ бол тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэд цэцэрлэгийн математикийн орноос бидэнд тусламж хүсч ирсэн. Тэд эргэлзэж, гэртээ сууж чадахгүй байна. Залуус аа, хэн геометрийн дүрст туслахыг хүсдэг вэ?

D/i "Таны байшин"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд гурван цагираг байна. Зөвхөн тойрог нэг цагирагт амьдардаг. (тойрог тэмдэг), хоёр дахь цагирагт зөвхөн квадратууд амьдардаг (дөрвөлжин тэмдэг), гурав дахь нь гурвалжин (гурвалжин тэмдэг). Тэдэнд тусалцгаая. (багш хүүхдүүд байшингаа зөв сонгосон эсэхийг шалгаж, цагираг дахь объектуудын нэрийг тодруулна. (Зураг цуглуулах)

Сурган хүмүүжүүлэгч:геометрийн дүрсүүд таны тусламжид баярлалаа, тэдэнтэй тоглохыг урьж байна. Та санал нийлж байна уу?

D/i “Гайхалтай цүнх”

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та цүнхнээсээ геометрийн дүрсийг авч, ямар хэлбэр, өнгөтэй болохыг хэлэх хэрэгтэй. (Хүүхдүүд ээлжлэн багш руу ойртож, дүрсийг гаргаж авдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, одоо ширээн дээр очоод суу.

Тараах материалтай ажиллах.

Багш даалгавар өгдөг: дээд талын туузан дээрх бүх том дугуйг, доод туузан дээрх жижиг дугуйнуудыг дээд туузан дээр байрлуул. Асуултуудыг санал болгож байна: “Тэгш тооны том, жижиг тойрог байдаг уу? Том (жижиг) аяганууд хаана байна? Дараа нь тэр даалгавар өгдөг: нэг жижиг тойргийг арилга. Багш хүүхдүүдэд хандан: "Одоо аль тойрог илүү (цөөн) байна вэ?" Гэж асууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, бүгд сайн ажилласан.

Биеийн тамирын минут.

Тэд ширээн дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Биднийг тоглож байх хооронд залуус математикийн нутаг руу буцах цаг нь болсон гэж хэлээд гэрлүүгээ явах завь хийж өгөөч гэж гуйсан. Хараач, үүнд ямар геометрийн дүрс хэрэгтэй вэ? (дөрвөлжин ба гурвалжин) Ширээн дээрх зургийн хажууд завиа тавь. Ажилдаа орцгооё.

Тусгал.

Эмотикон ашиглан Nod-ийн хүүхдүүдийн үнэлгээ.

Хичээлийн тэмдэглэл

залуу бүлэгт

сэдвээр: "Талбайн адал явдал"

Програм хангамжийн даалгавар:

Хүүхдүүдийн тойрог, дөрвөлжин, гурвалжингийн мэдрэхүйн чадварыг бэхжүүлэх; өнгөний тухай: улаан, цэнхэр, ногоон, шар.

Загварын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Аппликешнээр суралцах, объектын дүр төрхийг бий болгох, ажлын дарааллыг эзэмших. Объектуудын ижил төстэй байдал, ялгааг олох чадварыг хөгжүүлэх; оюун ухаан, авхаалж самбаа, логик сэтгэлгээ.

Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: байшин, модыг дүрсэлсэн самбар, цагаан дөрвөлжин, ногоон гурвалжин, цавуу, бийр, салфетка, тосон даавуу, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл"Ойн чимээ". Сэдвийн зургууд, applique иж бүрдэл, хүүхдийн тоогоор дөрвөлжин.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлээрэй. Сайн байна! Та үргэлж сайн уу гэж хэлэх хэрэгтэй. Энэ нь таныг хүмүүжилтэй хүүхдүүд гэдгийг харуулж байна.Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, гар барьж, тойрог хийцгээе.


"Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.
Би чиний найз, чи бол миний найз.
Гараа чанга атгацгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе."


Гараа өргөн наранд мэндчилж, халуун дулааныг нь мэдэрч, бие биедээ энэ дулааныг бэлэглэцгээе.(гараа доошлуулж, алган дээрээ үлээнэ) (хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд бид бие биенийхээ хажууд суугаад,

Сайн ярихын тулд.

Одоо би чамд үлгэр ярьж өгье. Нэг үлгэрийн хотод хоёр найз амьдардаг байв. Нэгнийх нь нэр байсан(тойрог харуулж байна) . Түүний нэр хэн байсан бэ?

Хүүхдүүд: Тойрог

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тойрог ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Шар(бие даасан судалгаа)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тойрог нь хөгжилтэй, тэр нар шиг хэлбэртэй, хүссэн газраа эргэлдэж чаддаг байсандаа баяртай байв. Хүүхдүүд ээ, тойрог яагаад амархан хөдөлдөг вэ? Та яаж бодож байна?

Хүүхдүүд: Учир нь энэ нь ямар ч булангүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь зөв, учир нь энэ нь булангүй, гэхдээ одоо манай бүлгийн аль объектууд тойрог хэлбэртэй болохыг нэрлэнэ үү?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, бүгдээрээ дугуй хэлбэртэй. Харин өөр нэг найзынх нь нэр байсан(оньсого хэлэх)

Тэр намайг удаан хугацааны турш мэддэг болсон.

Түүний өнцөг бүр зөв,

Бүх дөрвөн тал

Ижил урттай.

Түүнийг тантай танилцуулж байгаадаа баяртай байна

Мөн түүний нэр ... (Дөрвөлжин )

Ямар өнгөтэй вэ?(цагаан) . Энэ нь тогтвортой, хатуу бөгөөд янз бүрийн объекттой төстэй байв. Хүүхдүүд ээ, манай бүлгийн аль объектууд дөрвөлжин хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү хүүхдүүдээ.

Гэхдээ талбай нь тойрогтой адилгүй үргэлж гунигтай байсан бөгөөд "Ямар уйтгартай амьдрал вэ! Надтай төстэй зүйлүүд хөдөлгөөнгүй байдаг. Тэгээд дугуй шиг зугаалж, зугаацахыг үнэхээр хүсч байна. "Би үүнийг аваад хэн нэгэн болж хувирна" гэж талбай шийдэж, хүн бүрийн өмнө өөрчлөгдөж эхлэв. Нэг булан аажмаар дээшилж, нөгөө булантай уулзав. Дөрвөлжин ертөнц тэр дороо алга болж, баатар маань болон хувирч... Хүүхдүүд хэн бэ? (үгээр багш үйлдэл хийдэг: квадратыг гурвалжин болгон нугалав).

Хүүхдүүд: Гурвалжин руу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, энэ гурвалжин байна. Квадратуудаа аваад гурвалжин болго(багшаас хүүхдэд үзүүлэх ганцаарчилсан тусламж) . Хэрэв та гурвалжинг ингэж тавьбал(багш том талыг ширээн дээр тавьдаг) , дараа нь гурвалжин нь байшингийн дээвэр шиг болно. Ингэж эргүүлбэл эгц авиралттай, налуу уналттай толгод болно. “Дээвэр гэхээсээ гулсуур байх нь илүү сонирхолтой. Тэд чам дээр эргэлдэх нь хөгжилтэй, чимээ шуугиантай, тэр ч байтугай бага зэрэг гижигддэг "гэж талбай хэлэв. Хүүхдүүд ээ, та гулсуураар юу унаж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хөлийнхөө хуруугаа гулсуураар гүйлгэ. Гурвалжин маш их баяртай байна. Бас хөгжилтэй гэж бодож байна. Одоо гурвалжингаа ширээн дээр тавиад над дээр ирээрэй.

Биеийн тамирын минут.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, нүдээ аниад ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ: шувууд дуулж, горхи дуугарч, навчис шуугиж, нар хурц гэрэлтэж, та нар дулаахан, тааламжтай, инээмсэглэж байна. Бид нүдээ нээдэг.(биеийн тамирын хичээл явуулдаг)

Ойролцоогоор хашаа байшин байдаг(хүүхдүүд алгаа толгой дээрээ нугалав)

За, байшин руу орох зам хаалттай байна(гараа цээжний урд хавсаргасан)

Бид хаалгыг нээж байна(гараа хажуу тийш)

Бид таныг энэ байшинд урьж байна

Бид зам дагуу алхаж байна(хүүхдүүд алхаж байна)

Тэгээд бид алгаа цохив(алга таших)

Нэг, хоёр, нэг, хоёр

Ингээд тоглоом дууслаа.

(хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, гурвалжингаа уйдахгүйн тулд бид байшингийн дээврийг хийж, бүхэл бүтэн хоттой болно.(наалт хийх аргыг тайлбарла) . Мөн би гурвалжингуудыг зул сарын гацуур мод болгон хувиргах болно(хүүхдүүд бэлэн зураг дээр гурвалжин наадаг) .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс талбайн хөгжилтэй өөрчлөлтүүд дууслаа. Талбай хэн болсон бэ?

Хүүхдүүд: Байшингийн дээвэр дээр, толгод дээр, гацуур мод дээр.(багш зурган дээр харуулав )

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэд зурагнаас хөгжилтэй харагдаж байна

Байшин, слайд, зул сарын гацуур мод

Энэ бол бидний дүрсэлсэн зүйл юм

Бидэнд байгаа бүх зүйл цоо шинэ.

Залуус аа, та нарт миний үлгэр таалагдсан уу?(дүгнэлт)

Математикийн хөгжлийн талаархи тоглоомын хичээлийн хураангуй
хоёрдугаар бага бүлэгт

Сэдэв: Гурвалжин

Зорилго: Гурвалжны тухай танилцуулах, хүүхдүүдийг бусад геометрийн хэлбэрээс ялгах чадварыг хөгжүүлэх, гурвалжинг зөв нэрлэх.

Даалгаварууд:
- тойрог ба дөрвөлжин геометрийн дүрсийг 2 хүртэл тоолж, 1 ба 2-ыг давтаж, бэхлэх; 3 хүртэл тоолох чадварыг хөгжүүлэх;
- сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, "баруун - зүүн", "дээд - доод", "урд - хойд" чиглэлийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх; уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх;
- математикийн сонирхол, шинэ зүйл сурах, сурах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх.

Материал: харааны материал - дугуй, дөрвөлжин, гурвалжин хэлбэртэй хавтгай картон тоглоом (харгалзах нүд, хамар, ам, гар, хөл); хоёр хавтгай байшин (1 ба 2 дугаартай гурвалжин хэлбэртэй дээвэр, дөрвөлжин хэлбэртэй хана), тэдгээрийн хувьд хоёр талт соронзон хальс дээр 3 жижиг тойрог; халбага цэцэг, эрвээхэй, бяцхан зөгий дээрх театр. Тараах материал: хүүхэд бүрт 1 дөрвөлжин гурвалжин, картоноор хийсэн 3 жижиг тойрог.

Хичээлийн явц

1. Тоглоомын нөхцөл байдал - гурвалжингийн танилцуулга.

Хүүхдүүд хивсэн дээр дугуйлан сууж, багш тэдэнд үлгэр ярьж өгдөг.
- Нэг өдөр хоёр дүрс зугаалахаар гарав (хүүхдүүдэд тойрог, дөрвөлжин дүрс үзүүлэв). Тэдэнтэй мэндчилж, тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая.
- Тойрог, дөрвөлжин хоёрын ялгаа юу вэ? (тойрог нь булантай байдаггүй, харин дөрвөлжин хэлбэртэй байдаг, тойрог нь дугуй хөл, гар, нүд, хамар, амтай, дөрвөлжин нь дөрвөлжин хэлбэртэй байдаг гэсэн хүүхдүүдийн хариултыг авчир).
- Тэд тойрог, дөрвөлжин хэлбэрээр алхаж байгаа бөгөөд хэн нэгэн тэдний зүг алхаж байна (гурвалжин үзүүл). Тойрог гайхан: "Өө, манайх шиг сонин хүн хэн бэ?" Тэгээд талбай: "Чи хэн бэ?" Гэж асууна. “Би гурвалжин. Би 3 булан, 3 талтай, тийм болохоор намайг ингэж нэрлэдэг." Бүгдээрээ гурвалжны өнцөг болон талуудыг хамтдаа тоолж, хэрхэн зөв нэрлэхийг сурцгаая.

Хүүхдүүдэд дүрсийг мэдрэхүйгээр шалгахыг зөвшөөр - моторт аргаар харьцуулж, бүх гурван дүрсийн ялгаа, ижил төстэй байдлыг олох (дөрвөлжин ба гурвалжин нь өнцөг, талуудтай боловч тэдгээр нь эргэлдэж чадахгүй, харин тойрог нь илүү олон өнцөгтэй байж болно. талууд, гурвалжин нь цөөн .

2. "Байшин барьж, оршин суугчиддаа суурьш" тоглоом (соронзон самбар дээр)

Залуус аа, дөрвөлжин, гурвалжин барилгыг тоглох боломжтой. Тэднээс яаж байшин хийх вэ, хэн оролдох вэ? (Хоёр хүүхэд ээлжлэн 2 байшин хийхийг оролддог).
- Сайн байна, байшингууд нь гайхамшигтай, дээвэр нь гурвалжин, хана нь дөрвөлжин хэлбэртэй болсон. Хар даа, дээвэр дээр тоонууд байгаа, тэд юу вэ? (1 ба 2). Тоонууд нь байшинд хэдэн оршин суугч амьдарч байгааг харуулж байгаа бөгөөд тойрог нь тэдгээрт амьдардаг. Энэ байшинд хэдэн дугаар байдаг вэ? Энд хэдэн тойрог амьдрах ёстой вэ? (Хүүхдийг байшинд 1 тойрог, дараа нь өөр нэг тойрог байрлуулахаар дууддаг - 2 тойрог).
- Залуус аа, одоо ширээнд сууцгаая. Та бүгд дөрвөлжин, гурвалжин, тойрог (3 тойрог) байна. Одоо өөрсдөө байшин барьж, түрээслэгчдээ дугуйлан байрлуулж, хэд байгааг тоол. (Хүүхдүүд даалгавраа бие даан гүйцэтгэдэг).

3. Биеийн тамирын хичээл “Хөгжилтэй гурван ах”

Гурван хөгжилтэй ах хашааг тойрон алхав
Хөгжилтэй гурван ах тоглоом эхлүүлэв
Тэд толгойгоо гашилгасан - nick-nick-nick
Ухаантай хуруугаараа - дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэй
Тэд алгаа ташив - алга ташилт-алга-алга
Тэд хөлөө дэвссэн - дэвсэх, дэвсэх, дэвсэх.

4. Халбага театрын үзүүлбэр.

Залуус аа, дахиад хивсэн дээр суугаад олон зочинтой уулзацгаая. (Хүүхдүүд сууж, багш тэдний өмнө жижиг дэлгэц тавьдаг)

Одоо бид танд өөр үлгэр ярих болно. Нэгэн өдөр хүчтэй салхи хаа нэгтээгээс цэлмэг газар бяцхан үр авчирч, дараа нь бороо орж, нар дэлхийг дулаацуулж, үрнээс нь сайхан үр ургаж...? (Багш цэцэг үзүүлж, хүүхдүүд найрал дуугаар хариулдаг). Цэцэг түүнийг эргэн тойрноо харвал тэр ганцаараа байгаа бөгөөд уйтгартай, гунигтай байв. Гэтэл хажуугаар нь нисээд өнгөрсөн...? (Багш эрвээхэйг харуулж байна, хүүхдүүд хариулдаг). Нэг эрвээхэй цэцэг хараад түүн рүү нисч, тэд уулзаж, тоглож эхлэв сонирхолтой тоглоом. Эрвээхэй нуугдаж, дараа нь гэнэт гарч ирэв, одоо баруунаас, одоо зүүнээс, одоо доороос, одоо дээрээс, одоо урдаас, одоо хойно. (Цэцэг эрвээхэй хаана байгааг асуудаг, хүүхдүүд хариулдаг). Тэд маш хөгжилтэй тоглож, чанга инээж байсан тул бяцхан зөгий тэднийг сонсоод, тэдэнтэй тоглохоор тэдэн рүү нисэв. Цэцэг нь маш амттай нектартай болох нь тогтоогдсон. Бяцхан зөгий, эрвээхэй хоёр өдөр бүр цэцэг рүү нисч, нектараар тоглож эхлэв. Цэцэг ингэж л найзууд болсон.

5. Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, та геометрийн дүрсээр тоглох дуртай юу?
-Танд ямар тоглоом хамгийн их таалагдсан бэ?
-Та дугуй, дөрвөлжин, гурвалжин гэсэн аль хэлбэрт илүү дуртай вэ?
-Тэдэнтэй найзлаад тоглоод байх уу?