Тусгаарлагч материал Тусгаарлагч Блокууд

Гэрийн тэжээвэр амьтдын сэдвээр англи хэл дээрх дасгалууд. Хүүхдэд зориулсан англи хэл дээрх "Тэжээвэр амьтад ба араатан" сэдэв: англи хэл дээрх хүүхдэд зориулсан шаардлагатай үгс, дасгалууд, харилцан яриа, хэлцүүд, дуунууд, хөзөр, тоглоом, даалгавар, оньсого, хүүхэлдэйн кинонууд.

4-р ангийн "Амьтны ертөнц" сэдвээр англи хэлний хичээлд тоглоом заах арга


Бүтээлийн зохиогч:Долгих Марина Сергеевна, "Донецкийн 62-р сургууль" хотын боловсролын байгууллагын англи хэлний багш.
Ажлын байрны тодорхойлолт:"Амьтны ертөнц" сэдвээр 4-р ангийн сурагчдад зориулсан толь бичгийн тоглоомууд нь англи хэлний хичээлийн долоо хоногт бүтээлч төслийн нэг хэсэг болгон ашиглаж болно. Тоглоомд суурилсан сургалтын арга техник нь үр ашгийг нэмэгдүүлэх гол хэрэгслийн нэг юм боловсролын үйл явц. Оюутнууд олон тооны үг хэллэгтэй танилцдаг. Эдгээр үгсийг эзэмшихэд лексик тоглоомууд маш их тусалдаг. Энэ материал нь бага ангид ажилладаг англи хэлний багш нар, мөн сурагчдын эцэг эхчүүдэд хэрэг болно.
Зорилтот:"Амьтны ертөнц" сэдвээр лексик ур чадварыг хөгжүүлэх
Даалгаварууд:
- сурагчдын үгсийн санг идэвхжүүлэх;
- бүх төрлийн ярианы үйл ажиллагаа, ой санамж, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
- багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:тараах материал.
Лексик тоглоомууд
Лексик тоглоом "Алхам чулуу"
Баг бүр амьтдын зурагтай тараах материал хүлээн авдаг. Багуудын гол ажил бол голыг гатлан ​​газардах явдал юм. Гол гатлахдаа "шат" ашиглаж болно. Амьтдын нэрийг хурдан бичиж, чулуу бүрийг гол гатлахад ашиглаж чадсан баг ялна. Багийн буруу алхам бүр нь буцах явдал юм.



"Үгийн хайлт" лексик тоглоом
Багууд тараах материал хүлээн авч, амьтдын нэрийг олдог.
Дараагийн даалгавар бол тэдэнтэй өгүүлбэр зохиох явдал юм. Хамгийн зөв өгүүлбэртэй баг ялна.


Түлхүүр:хирс, тоть, буга, сармагчин, арслан, могой, анааш, матар, заан, хиппо, баавгай, тахө


Түлхүүр:наймалж, хорхой, акул, далайн од, хавч, сам хорхой, халим, хавч, далайн морь, могой загас


Түлхүүр:гүрвэл, туулай, хулгана, нохой, яст мэлхий, загас, шишүүхэй, муур, мэлхий, шувуу, тоть, могой


Түлхүүр:эрвээхэй, хатагтай, ялаа, соно, аалз, шумуул, катерпиллар, соно, царцаа, хилэнцэт хорхой, шоргоолж, зөгий


Түлхүүр:тугал, дэгдээхэй, бор шувуу, зулзага, дэгдээхэй, гөлөг, зулзага, унага, хулгана, хурга, хүүхэд, гахай

Тайлбар толь тоглоом "Алга болсон үсгийг ол" ба "Таавар таавар"
Багууд тараах материал хүлээн авч, алга болсон үсгүүдийг оруулж, амьтдын нэрийг бичнэ. Багуудын дараагийн даалгавар бол оньсого зохиох явдал юм. Баг бүр бие биенийхээ амьтдын оньсого таавар уншиж, таамаглана.



1-р бүлэг:Энэ бол том саарал амьтан юм. Энэ нь маш том чихтэй, урт хамартай. Энэ нь жимс идэх дуртай.
2-р бүлэг:Заан уу?
1-р бүлэг:
2-р бүлэг:Энэ нь хоёр далавчтай. Энэ нь өнгөлөг өдтэй. Энэ нь хүмүүсийн хэлснийг хуулбарлаж чаддаг.
1-р бүлэг:Энэ тоть уу?
2-р бүлэг: Тийм ээ.
1-р бүлэг:Энэ мөлхөгчид урт амтай, хурц шүдтэй. Энэ нь ногоон өнгөтэй. Энэ нь мах идэх дуртай.
2-р бүлэг:Энэ матар мөн үү?
1-р бүлэг:Тийм ээ. Одоо чиний ээлж.
2-р бүлэг:Энэ амьтан инээдтэй юм. Энэ нь урт сүүлтэй. Энэ нь модонд авирч чаддаг. Банана идэх дуртай.
1-р бүлэг:Сармагчин мөн үү?
2-р бүлэг:Тийм ээ.
1-р бүлэг:Энэ бол муурны гэр бүлийн зэрлэг амьтан юм. Энэ нь шар, хүрэн үстэй.
2-р бүлэг:Бар уу?
1-р бүлэг:Тийм ээ.

"Тайлбар толь" лексик тоглоом
Багууд тараах материал хүлээн авч, зураг болон амьтдын нэрсийн хооронд тохирох зүйлийг олдог. Тоглолтыг илүү хурдан бөгөөд зөв олсон баг ялна.





Тоглоом "Театр"
Багууд догол мөр болгон хуваасан "Туулай ба алим" текстийг хүлээн авдаг. Багууд үлгэрийн хэсгүүдийг зөв байрлуулж, дүрээр нь унших ёстой. Дараагийн даалгавар бол амьтдын нэрийг бичих, зөв ​​бичих явдал юм тогтмол бус үйл үг, тэдэнтэй хамт өөрийн саналаа гарга.

Туулай, алим

Намрын орой байлаа. Тэнгэр саарал байв. Моднууд дээр навч ч байсангүй. Гэтэл алимны модны орой дээр нэг улаан алим өлгөөтэй байв.
Хажуугаар нь туулай гүйж ирээд алим харав. Гэхдээ тэр үүнийг авч чадсангүй! Гэнэт туулай: "Хэрээ, хэрээ!" Туулай дээшээ хараад том хар хэрээ харав. Модны орой дээр суугаагүй.
"Хөөе Хэрээ!" гэж туулай хэлэв. "Надад тэр алимыг сонгоод өгөөч."
Хэрээ алим түүж аваад газарт унав.
"Баярлалаа, Кроу!" гэж туулай хэлэв. Тэр алим авахыг хүссэн ч алим зугтаж эхлэв!
Туулай амаа ангайлган: "Энэ юу вэ?" Гэнэт тэр зараа харав. Алим түүний нуруун дээр байв.
Зараа зогсоод: "Энэ бол миний алим" гэж хэлэв. Модны дор унтаж байхдаа барьж авлаа” гэж хэлжээ.
"Гэхдээ би үүнийг анх харсан!" гэж туулай хашгирав. "Хэрээ надад зориулж сонгосон."
“Үгүй! "Энэ бол миний алим" гэж зараа хэлэв.
Зараа, туулай хоёр тулалдаж эхлэв.
Хэрээ чимээг сонсоод газар руу нисэв.
"Би түүсэн болохоор энэ миний алим" гэж тэр хэлэв.
Баавгай энэ чимээг сонсоод тэдэн дээр ирэв.
"Ичиж байна" гэж тэр хэлэв. " Юу вэТа тэмцэж байна уу?"
Хэрээ, туулай, зараа түүнд: "Ноён баавгай! Чи бол ойн хамгийн том, хамгийн ухаантай нь юм. Юу хийхийг бидэнд хэлээч. Алим хэнд байх ёстой вэ?"
Тэгээд тэд баавгайд алимны тухай хэлэв. Баавгай бодож, бодлоо.
"За" гэж тэр хэлэв, "та нарын хүн бүр алимтай байх ёстой."
"Гэхдээ бидэнд ганцхан алим байна!" гэж хэрээ, туулай, зараа хашгирав.
"Тэгвэл чи алимыг тэнцүү хэсэг болгон хуваах ёстой" гэж баавгай хэлэв.
"Баярлалаа, ноён Баавгай" гэж тэд хэлэв. Мөн зараа алимыг дөрвөн тэнцүү хэсэг болгон хуваасан.
"Энэ алим нь чамд зориулагдсан юм, Харе, учир нь чи алимыг анх харсан."
"Энэ алим нь чамд зориулагдсан юм, Хэрээ, чи алим түүсэн."
Зараа амандаа алимны хэлтэрхий хийж: "Би үүнийг барьж авсан болохоор энэ алим надад зориулагдсан" гэж хэлэв. Энэ бол танд зориулагдсан юм, ноён Баавгай."
"Миний хувьд?" гэж баавгай хашгирав. "Юуны төлөө?"
Хэрээ, туулай, зараа: "Чи биднийг шунахайрахгүй байхыг заасан учраас" гэж хэлэв.
Ашигласан уран зохиолын жагсаалт
1. Галлская Н.Д. Гадаад хэл заах орчин үеийн аргууд / N.D. Галлская - М.: ARKTI, 2003. - 129 х.
2. Белова Л.В., Рахманкулова Л.К. Англи хэлний хичээл дээр зурагтай ажиллах зарим арга техник. Гадаад хэлсургуульд.- 1991.- No 2.-х.72-75.
3. Жуковская Р.И. Тоглоом ба түүний сурган хүмүүжүүлэх ач холбогдол. М., 1975.

Сэдвийн танилцуулга: 4-р ангийн "Амьтны ертөнц" сэдвээр англи хэлний хичээлд тоглоомд суурилсан заах арга техник

Хичээлийг үе шатуудад хуваадаг.

Блок 1. Урам зоригийн блок:

Баяр хөөртэй, багш нь мэндчилгээгээр хичээлээ эхлүүлж, охид, хөвгүүдийн сэтгэл санаа ямар байгааг олж мэдэв. Асуултуудын тусламжтайгаар тэрээр долоо хоногийн аль өдөр болохыг олж мэддэг.

Багш (Т): Өглөөний мэнд, хүүхдүүд ээ! Чамтай дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна! Сайн байна уу охидоо? Сайн байна уу залуусаа?
Хүүхдүүд(C): Сайн байна, баярлалаа
Т: Өнөөдөр Ням гараг уу?
С: Үгүй ээ, тийм биш
Т: Өнөөдөр даваа гариг ​​уу?
С: Үгүй ээ, тийм биш
Т: Өнөөдөр ямар өдөр вэ?
С: Өнөөдөр лхагва гараг.

Багш нохойнхоо зургийг үзүүлж, түүнтэй хамт цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалсан тухай товч өгүүлдэг. Өнөөдөр бид дуртай амьтдын тухай ярьж, дуу дуулж, тоглоом тоглож, даалгавраа биелүүлэх болно. Эхлээд бид амьтдын нэрийг сурах хэрэгтэй.

Т: Лхагва гарагт би нохойтойгоо цэцэрлэгт хүрээлэнд алхдаг. Хараач! Надад нохойныхоо зураг байгаа. Түүнийг Терри гэдэг. Терри гүйх, тоглох дуртай. Тэр хиам, будаа идэх дуртай. Чи миний нохойд дуртай юу?
С: Тийм ээ, би!
Т: Өнөөдөр бид амьтдын тухай ярьж, дуу дуулж, зарим даалгавар хийж, тоглоом тоглох болно.

Блок 2. Бүтээлч халаах блок

Яриацэнэглэгч.Дулаацаж байна.

За нүдээ, чи бэлэн үү?
Тийм ээ, бид. (хүүхдүүд нүдээ хуруугаараа дугуй хөдөлгөөнөөр илнэ)
Чих, чи бэлэн үү?
Тийм ээ, бид. (цус харвах чих)
Гараа, чи бэлэн үү?
Тийм ээ, бид. (алгаа алгадах)
Хөл, чи бэлэн үү?
Тийм ээ, бид. (хөл дэвсэх)
Мөрөн, та бэлэн үү?
Тийм ээ, бид. (эргэлтийн хөдөлгөөн)
Хүүхдүүд ээ, та бэлэн үү?
Тийм ээ, бид. (өөрсдийгөө тэврэх)

Блок 3. Агуулгын хэсэг

A) Таагаарай , юу байна I ? (Таавар)

Тогшиж байна!!! Багш хүүхдүүдэд амьтад хайрцгийг тогшиж байгааг тайлбарладаг боловч хүүхдүүд тэдний тухай оньсого тааварлах хүртэл тэд гарч ирэхийг хүсдэггүй.

Т.: Хэн тогшиж байгаа юм бэ? Сонсооч! Энэ хайрцагт амьтад байна. Тэд юу вэ?

(Би танд зориулж хэдэн оньсого байна. Сонсож таамагла)

Би том. Би бор.

Би явж, гүйж, авирч, сэлж чадна.

Би юу вэ? (баавгай)

Би жижигхэн. Би саарал байна.

Би бяслаг, маханд дуртай.

Би мууранд дургүй.

Би юу вэ? (Хулгана)

Би жижигхэн. Би сайхан байна.

Би үсэрч, гүйж, тоглож чадна.

Би юу вэ? (Муур)

Миний чих урт.

Би юу вэ? (туулай)

Би үсэрч чадна. Би гүйж чадахгүй.

Би юу вэ? (Мэлхий)

Би том. Би ягаан.

Би юу вэ? (гахай)

Т.: Маш сайн. Энэ нь зөв.

Оюутнууд хариулдаг.
Багшийн монологийг амьтдын зурагтай зургийг үзүүлэв. тэр амьтад маш өөр гэж хэлж, тэдний гадаад төрхийг дүрсэлдэг.

Т: Олон хүмүүс дөрвөн хөлтэй, сүүлтэй үслэг зүйлийг дүрсэлдэг. Зарим амьтад үслэг үстэй байдаг бол зарим нь гөлгөр арьстай байдаг. Олонх нь хөлтэй, харин зарим нь хөлгүй байдаг. Заримд нь тархи байтугай толгой ч байхгүй. Зарим амьтад том, бусад нь жижигхэн байдаг. Дэлхий даяар олон сая төрлийн амьтад амьдардаг дэлхий. Тэд ус, газар, газар доор, агаарт амьдардаг.

Одоо бид өөр тоглоом тоглох болно.

б) Тоглоом (Хэн алга болсон бэ)" ДЭМБ алга болсон »

Т: Залуус аа, амьтад гэдэг үг байна Англи"амьтан" байх болно, үүнийг дахин давтаж, амьтдын нэрийг санацгаая.

Хүүхдүүд нүдээ аниад багш нэг амьтныг зайлуулдаг.

Т: Ямар амьтан алга болсон бэ?

Ямар амьтан дутагдаж байна вэ? (тодорхой хүүхдэд хаяглах)

С: Энэ бол гахай. (Хүүхдүүд амьтны нэрийг англиар хэлдэг)

в ) Үсгүүдийг тоонуудын дагуу байрлуул.

Т: Маш сайн, одоо бид энэ ертөнцийг хэрхэн бичихээ мэдэх ёстой.

Хүүхдүүд зөвхөн шинэ үгсийг дуудах төдийгүй бичих чадвартай байх ёстой тул дараагийн даалгавар бол үг зохиох явдал юм.

Блок 5. Сэтгэл зүйн тайвшрал

Т: Залуус аа! Амьтан бүр өөр өөрөөр хөдөлж, үсэрч эсвэл гүйдэг. Бид ч бас дулаацаж, хөдөлцгөөе.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Физик дасгалыг англи хэл дээрх хөгжмийн илтгэлийн хамт явуулдаг (https://www.youtube.com/watch?v=DfcGXWqcG8E).

Блок 6. Оньсого

а ) Кроссворд

Хүүхдүүд кроссворд шийддэг. Та амьтны нэрний 10 үгийг олох хэрэгтэй.

б ) "Супер таамаглах тоглоом" тоглоом (хэний ул мөр)

Т: А4 цаасан дээр амьтны мөрийг үзүүлэх.

Ширээн дээр хөлийн мөрний зургууд байдаг.

Хүүхдүүд ямар амьтан ул мөр үлдээснийг таах ёстой.

Хичээлийн зорилго: "Амьтад" сэдвээр харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

  • судалсан зүйлийг идэвхжүүлэх, шинэ үгсийн санг нэвтрүүлэх;
  • ерөнхийлэх, системчлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээл зааж байна: UMK “Англи хэл”, 2-р курс, И.Н.Верещагина Т.А.Притыкина Москва “Гэгээрэл” 2006; CD "Уйтгартай дүрэмгүй зөв англи хэл" (үндсэн интерактив сурах бичиг) AURALOG S.A.; мультимедиа проектор.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Т: Өглөөний мэнд хүүхдүүдээ.

P: Өглөөний мэнд, өглөөний мэнд
Та бүхэндээ өглөөний мэнд.
Өглөөний мэнд багшаа
Бид тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна.

Т: Би ч бас чамайг харсандаа баяртай байна.

2. Яриацэнэглэгч.

Ингээд танилцацгаая! Щурковагийн аргын дагуу багш сурагч бүр рүү ойртож, алгаагаараа сурагчийн алган дээр хүрнэ.

Т: Намайг Галина Алексеевна гэдэг. Энэ бол миний ярьж чаддаг нохой юм. Түүнийг Compic гэдэг. Тэр чамтай нөхөрлөхийг хүсч байна. Тэр сарвуугаа өгөх дуртай. Тэр их нөхөрсөг.

- Таны нэр хэн бэ?

Т: Өнөөдөр яаж байна?

- Би зүгээр, баярлалаа.

- Би зүгээр.

Т: Тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна. Надад гараа өгөөч, гуйя.

-Танилцсандаа таатай байна. Чи тийм үү? Би найдаж байна, зүгээр байх болно. Санаа зоволтгүй.

3. Зорилгоо тодорхойлох.

Бидэнд ер бусын хичээл байна
Мөн компьютертэй
Амьтны талбайгаар аялцгаая
Тэгээд би чиний багш, сургагч байх болно.

Комик ээж, гэр бүлээ алдсан. Түүнд тусалцгаая. Бүх даалгавраа хий, тэгвэл инээдтэй ноход хүн болгонд таны зөв хариултыг авах болно. Энэ нь зөвхөн маш сайн үнэлгээ өгөхөд тусална. Энэ нь бидэнд олон амьтадтай нөхөрлөхөд тусалдаг. Та надтай санал нийлж байна уу?

- Тийм ээ, бид тэгдэг
Бид өнөөдөр явж байна
Унших, бичих
Ярих, тоглох

4. Үгсийн сангийн танилцуулга.

Мультимедиа суурилуулалтыг ашиглан амьтны дүрс, түүний нэрийг самбар дээр байрлуулна. Хүүхдүүд илтгэгчийн дараа найрал дуугаар давтана.

Надад найз бий. Та амьтдын дунд найз нөхөдтэй юу? Тэд юу вэ?

Хүүхдүүд мэддэг амьтдаа нэрлэнэ.

Compic олон найзтай. Та тэдний нэрийг мэдмээр байна уу? Хар самбарыг хар.

Маш олон амьтан байна. Тэдний заримыг нь та аль хэдийн мэддэг, заримыг нь мэдэхгүй. Хамтдаа тоглоцгооё. Манай компьютер бидэнд туслах болно. Та үүнийг анхааралтай сонсоод найрал дуугаар давтаарай.

(Баавгай, шувуу, эрвээхэй, үхэр, нугас, мэлхий, царцаа, зараа, тахиа, морь, хулгана, гахай, туулай, хонь, эмгэн хумс, аалз, хун, тэмээ, матар, заан, анааш, арслан, сармагчин, могой, бар , тахө, шишүүхэй)

Compik таныг хараахан мэдэхгүй байгаа найзуудынхаа нэрийг санахыг урьж байна.

Би бас Компикийн найзуудын нэрийг мэдмээр байна. Намайг шалгаж үзье. Би үүнийг зөв уншиж байна. Намайг дэмжээрэй. Би нэгдүгээрт, харин та миний ард байна (үгийг соронзон самбар дээр байрлуулсан)

- Тэд хэн бэ?

P: Тэд бол амьтад:

Т: Энэ үгийг самбар дээр бичихэд хэн туслах вэ?

- Саша, самбар руу яв.

(Хүүхэд тархай бутархай үсгүүдээс "амьтан" гэдэг үгийг цуглуулж, соронзон самбарт хавсаргана).

Т: Энэ бол бидний хичээлийн сэдэв. Энэ маш сайн, Саша. Энэ бол таны нохой, үүнийг аваарай.

-Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Та аль хэдийн нэг нохой олсон байна. Явцгаая.

Хөтлөгч уншиж байна. Хүүхдүүд түүний араас чангаар, дараа нь чимээгүйхэн давтана.

5. Тоглоом"Хашаа барих”.

Мультимедиа суурилуулалтыг ашиглан амьтдыг самбар дээр дүрсэлсэн. Хоёр оюутан гарч ирээд заагч авдаг. Тэд хоёулаа гурав дахь оюутны уншсан үгийг зааж өгөх ёстой.

6. Тоглоом“Нүүж явгол”.

7. "Орчуулагчид" тоглоом.

Хүүхдүүд соронзон самбар дээрх багана дээрх үгийг дахин уншиж, багш үгийг эргүүлж, эсрэгээр нь эргүүлнэ.

8. Тоглоом“Гэрээ ол”.

Хүүхдүүд ээ, та надад туслаач. Манай амьтад гэртээ харих замдаа төөрч байна. Хосоороо ажиллана уу. Үгсийг ангил.

- Бэлэн! Сайн байна!

Багш ширээ бүрт амьтдын нэр бүхий карт бүхий дугтуйг тарааж өгдөг. Оюутнууд картуудыг хоёр төрөлд ангилах ёстой: 1) тэжээвэр амьтад; 2) зэрлэг амьтад. Оюутан бүр хоёр ангиллын дагуу өөрийн гинжийг бий болгодог. Багш нэрсийн нийцтэй байдлыг ангиллаар шалгана.

Гэрийн тэжээвэр амьтад: зэрлэг амьтад:
1. муур
2. тахиа
3. үхэр
4. нохой
5. нугас
6. тахиа
7. морь
8. зулзага
9.тоть
10. гөлөг
11.хонь
12. яст мэлхий
1. баавгай
2. матар
3. заан
4. үнэг
5.мэлхий
6. анааш
7. туулай
8. арслан
9. сармагчин
10.шар шувуу
11. могой
12. тахө

9. Компьютертоглоомпарк).

– Өөр нохой олоход хэн тусалж чадах вэ? Энэ нь компьютер байж болох уу?

- Компьютер тоглоом тоглоцгооё! Эхэлцгээе. Дүрэм нь дараах байдалтай байна: та нар бүгдээрээ мэлхийг тэжээх ёстой.

Та кроссворд оньсогоноос нэг үгийг олж, зүүн товчийг дарж үсгээр нь хулганаар сонгох ёстой.

-Үхэр хаана амьдардаг вэ? Гэрийн амьтан уу, зэрлэг амьтан уу?

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

За завсарлага авцгаая. Нүдэндээ, гарынхаа төлөө амарцгаая.

Нүд чинь ядарсан байх гэж айж байна.

Нүдээ ирмэх, нүд ирмэх, нүдээ ирмэх,
Хамтдаа нүдээ олоорой.
Нүдээ ирмэх, нүд ирмэх, нүдээ ирмэх,
Хамтдаа нүдээ олоорой.

Угаах, угаах, нүүрээ угаах,
Хамтдаа нүүрээ угаа.
Угаах, угаах, нүүрээ угаах,
Хамтдаа нүүрээ угаа.

Т: Амьтад үргэлж маш идэвхтэй байдаг гэж би боддог. Жаахан хөдөлцгөөе. Босоорой.

Туулай шиг үсрээрэй!
Сармагчин шиг авир!
Баавгай шиг яв!
Мэлхий шиг сэлж!
Шувуу шиг нис!
Баярлалаа. Суу.

11. Захидал.

Оюутнуудад үг хэллэг бүхий карт өгдөг. Даалгавар бол ямар амьтны тухай ярьж байгааг тааж өгүүлбэр зохиох явдал юм. Оюутан бүр хоёр хэллэг хийх ёстой.

Одоо дараагийн ажил хийх цаг боллоо. Та бичиж чадах уу? Би найдаж байна чи чадна. Би чамд маш хэцүү даалгавар өгнө. Өгүүлбэр зохио.

Жишээ нь:

Муур
Нохой
Тахиа
Баавгай
Үхэр
Сармагчин
Анааш
Баавгай
Үнэг
Туулай
Могой
Мэлхий
тахө
Шар шувуу
Морь
Царцаа
Эмгэн хумс
Эрвээхэй
Зараа
сүүнд дуртай.
ясанд дуртай.
гэрийн шувуу юм.
өвөл унтдаг.
сүү өгдөг.
үсэрч чадна.
урт хүзүүтэй.
бор эсвэл цагаан өнгөтэй байна.
улаан байна.
урт чихтэй.
хөлгүй.
ногоон байна.
хар цагаан судалтай.
шөнө унтдаггүй.
маш хурдан гүйж чадна.
өвсөн дунд үсэрдэг.
байшингаа авч явдаг.
цэцэг дээр сууна.
бөмбөг болж хувирах боломжтой.

12. "Хэн илүү вэ" тоглоом.

Хүүхдүүд ээлжлэн самбар дээр гарч янз бүрийн өнгийн харандаагаар үг бичдэг.

Бүлгээр ажиллах. Та амьтдын нэрийг бичих ёстой.

13. Оньсого.

  • Энэ нь үсэрч чадна. Энэ нь гүйж чадна. Энэ нь инээдтэй юм. Энэ нь байшинд амьдардаг. Энэ юу вэ? (муур)
  • Энэ нь хар эсвэл цагаан байж болно. Энэ нь ойд амьдардаг. Энэ нь жимсэнд дуртай. Энэ юу вэ? (баавгай)
  • Энэ нь маш хурдан гүйж чаддаг. Энэ нь хар цагаан судалтай. Энэ юу вэ? (тахө)
  • Энэ нь Африкт амьдардаг. Энэ нь урт хүзүүтэй. Энэ юу вэ? (анааш)
  • Энэ нь сүүнд дуртай. Энэ бол муурны хүүхэд. Энэ юу вэ? (зулзага)
  • Энэ нь ясанд дуртай. Энэ бол нохойн хүүхэд. Энэ юу вэ? (гөлөг)
  • Энэ нь үрэнд дуртай. Энэ бол тахианы хүүхэд юм. Энэ юу вэ? (тахиа)
  • Энэ нь амьдардаг гол. Энэ нь ногоон өнгөтэй. Энэ юу вэ? (матар)
  • Ягаан өнгөтэй, бохир байна. Энэ нь маш тарган юм. Энэ нь хамрын товчлууртай. Энэ юу вэ? (гахай)
  • Энэ нь хүзүүндээ хонхтой. Энэ нь сүү өгдөг. Энэ юу вэ? (үнээ)

14. Гэртээ хийсэндасгал хийх.

Гэртээ амьтдын нэрийг дэвтэртээ бичиж, цээжээр сурах ёстой.

15. Дүгнэж байна.

- "Нохойгоо" тоолох цаг болжээ. Та хэдэн нохойтой вэ? Хэн таваас илүү нохойтой вэ?

-Таны оноо маш сайн байна.

- Та маш олон нохой олж, гэр бүлээ холбоход тусалсан. Бүх нохойг энэ сагсанд хий (самбар дээр хүүхдүүд ээлжлэн нохой тавьдаг сагсыг харуулав).

Т: Эрхэм хүүхдүүд ээ! Та бүхэнтэй хамтран ажиллаж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр тантай найзалж байгаадаа баяртай байна. Баярлалаа! (багш хүүхдүүд рүү ойртож, алгаа сунгадаг).

- Баярлалаа, Ната.

-Тантай ажиллахад таатай байна!

-Тантай хамтран ажиллаж байгаадаа баяртай байна!

Т: Бидний хичээл дууслаа. Бос. Гараа алгадана уу. (Хүүхдүүд ангидаа хийсэн ажлыг алга ташиж байна)

Хичээлийн зорилго: "Амьтад" сэдвээр харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

  • судалсан зүйлийг идэвхжүүлэх, шинэ үгсийн санг нэвтрүүлэх;
  • ерөнхийлэх, системчлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээл зааж байна: UMK “Англи хэл”, 2-р курс, И.Н.Верещагина Т.А.Притыкина Москва “Гэгээрэл” 2006; CD "Уйтгартай дүрэмгүй зөв англи хэл" (үндсэн интерактив сурах бичиг) AURALOG S.A.; мультимедиа проектор.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Т: Өглөөний мэнд хүүхдүүдээ.

P: Өглөөний мэнд, өглөөний мэнд
Та бүхэндээ өглөөний мэнд.
Өглөөний мэнд багшаа
Бид тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна.

Т: Би ч бас чамайг харсандаа баяртай байна.

2. Яриацэнэглэгч.

Ингээд танилцацгаая! Щурковагийн аргын дагуу багш сурагч бүр рүү ойртож, алгаагаараа сурагчийн алган дээр хүрнэ.

Т: Намайг Галина Алексеевна гэдэг. Энэ бол миний ярьж чаддаг нохой юм. Түүнийг Compic гэдэг. Тэр чамтай нөхөрлөхийг хүсч байна. Тэр сарвуугаа өгөх дуртай. Тэр их нөхөрсөг.

- Таны нэр хэн бэ?

Т: Өнөөдөр яаж байна?

- Би зүгээр, баярлалаа.

- Би зүгээр.

Т: Тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна. Надад гараа өгөөч, гуйя.

-Танилцсандаа таатай байна. Чи тийм үү? Би найдаж байна, зүгээр байх болно. Санаа зоволтгүй.

3. Зорилгоо тодорхойлох.

Бидэнд ер бусын хичээл байна
Мөн компьютертэй
Амьтны талбайгаар аялцгаая
Тэгээд би чиний багш, сургагч байх болно.

Комик ээж, гэр бүлээ алдсан. Түүнд тусалцгаая. Бүх даалгавраа хий, тэгвэл инээдтэй ноход хүн болгонд таны зөв хариултыг авах болно. Энэ нь зөвхөн маш сайн үнэлгээ өгөхөд тусална. Энэ нь бидэнд олон амьтадтай нөхөрлөхөд тусалдаг. Та надтай санал нийлж байна уу?

- Тийм ээ, бид тэгдэг
Бид өнөөдөр явж байна
Унших, бичих
Ярих, тоглох

4. Үгсийн сангийн танилцуулга.

Мультимедиа суурилуулалтыг ашиглан амьтны дүрс, түүний нэрийг самбар дээр байрлуулна. Хүүхдүүд илтгэгчийн дараа найрал дуугаар давтана.

Надад найз бий. Та амьтдын дунд найз нөхөдтэй юу? Тэд юу вэ?

Хүүхдүүд мэддэг амьтдаа нэрлэнэ.

Compic олон найзтай. Та тэдний нэрийг мэдмээр байна уу? Хар самбарыг хар.

Маш олон амьтан байна. Тэдний заримыг нь та аль хэдийн мэддэг, заримыг нь мэдэхгүй. Хамтдаа тоглоцгооё. Манай компьютер бидэнд туслах болно. Та үүнийг анхааралтай сонсоод найрал дуугаар давтаарай.

(Баавгай, шувуу, эрвээхэй, үхэр, нугас, мэлхий, царцаа, зараа, тахиа, морь, хулгана, гахай, туулай, хонь, эмгэн хумс, аалз, хун, тэмээ, матар, заан, анааш, арслан, сармагчин, могой, бар , тахө, шишүүхэй)

Compik таныг хараахан мэдэхгүй байгаа найзуудынхаа нэрийг санахыг урьж байна.

Би бас Компикийн найзуудын нэрийг мэдмээр байна. Намайг шалгаж үзье. Би үүнийг зөв уншиж байна. Намайг дэмжээрэй. Би нэгдүгээрт, харин та миний ард байна (үгийг соронзон самбар дээр байрлуулсан)

- Тэд хэн бэ?

P: Тэд бол амьтад:

Т: Энэ үгийг самбар дээр бичихэд хэн туслах вэ?

- Саша, самбар руу яв.

(Хүүхэд тархай бутархай үсгүүдээс "амьтан" гэдэг үгийг цуглуулж, соронзон самбарт хавсаргана).

Т: Энэ бол бидний хичээлийн сэдэв. Энэ маш сайн, Саша. Энэ бол таны нохой, үүнийг аваарай.

-Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Та аль хэдийн нэг нохой олсон байна. Явцгаая.

Хөтлөгч уншиж байна. Хүүхдүүд түүний араас чангаар, дараа нь чимээгүйхэн давтана.

5. Тоглоом"Хашаа барих”.

Мультимедиа суурилуулалтыг ашиглан амьтдыг самбар дээр дүрсэлсэн. Хоёр оюутан гарч ирээд заагч авдаг. Тэд хоёулаа гурав дахь оюутны уншсан үгийг зааж өгөх ёстой.

6. Тоглоом“Нүүж явгол”.

7. "Орчуулагчид" тоглоом.

Хүүхдүүд соронзон самбар дээрх багана дээрх үгийг дахин уншиж, багш үгийг эргүүлж, эсрэгээр нь эргүүлнэ.

8. Тоглоом“Гэрээ ол”.

Хүүхдүүд ээ, та надад туслаач. Манай амьтад гэртээ харих замдаа төөрч байна. Хосоороо ажиллана уу. Үгсийг ангил.

- Бэлэн! Сайн байна!

Багш ширээ бүрт амьтдын нэр бүхий карт бүхий дугтуйг тарааж өгдөг. Оюутнууд картуудыг хоёр төрөлд ангилах ёстой: 1) тэжээвэр амьтад; 2) зэрлэг амьтад. Оюутан бүр хоёр ангиллын дагуу өөрийн гинжийг бий болгодог. Багш нэрсийн нийцтэй байдлыг ангиллаар шалгана.

Гэрийн тэжээвэр амьтад: зэрлэг амьтад:
1. муур
2. тахиа
3. үхэр
4. нохой
5. нугас
6. тахиа
7. морь
8. зулзага
9.тоть
10. гөлөг
11.хонь
12. яст мэлхий
1. баавгай
2. матар
3. заан
4. үнэг
5.мэлхий
6. анааш
7. туулай
8. арслан
9. сармагчин
10.шар шувуу
11. могой
12. тахө

9. Компьютертоглоомпарк).

– Өөр нохой олоход хэн тусалж чадах вэ? Энэ нь компьютер байж болох уу?

- Компьютер тоглоом тоглоцгооё! Эхэлцгээе. Дүрэм нь дараах байдалтай байна: та нар бүгдээрээ мэлхийг тэжээх ёстой.

Та кроссворд оньсогоноос нэг үгийг олж, зүүн товчийг дарж үсгээр нь хулганаар сонгох ёстой.

-Үхэр хаана амьдардаг вэ? Гэрийн амьтан уу, зэрлэг амьтан уу?

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

За завсарлага авцгаая. Нүдэндээ, гарынхаа төлөө амарцгаая.

Нүд чинь ядарсан байх гэж айж байна.

Нүдээ ирмэх, нүд ирмэх, нүдээ ирмэх,
Хамтдаа нүдээ олоорой.
Нүдээ ирмэх, нүд ирмэх, нүдээ ирмэх,
Хамтдаа нүдээ олоорой.

Угаах, угаах, нүүрээ угаах,
Хамтдаа нүүрээ угаа.
Угаах, угаах, нүүрээ угаах,
Хамтдаа нүүрээ угаа.

Т: Амьтад үргэлж маш идэвхтэй байдаг гэж би боддог. Жаахан хөдөлцгөөе. Босоорой.

Туулай шиг үсрээрэй!
Сармагчин шиг авир!
Баавгай шиг яв!
Мэлхий шиг сэлж!
Шувуу шиг нис!
Баярлалаа. Суу.

11. Захидал.

Оюутнуудад үг хэллэг бүхий карт өгдөг. Даалгавар бол ямар амьтны тухай ярьж байгааг тааж өгүүлбэр зохиох явдал юм. Оюутан бүр хоёр хэллэг хийх ёстой.

Одоо дараагийн ажил хийх цаг боллоо. Та бичиж чадах уу? Та чадна гэж найдаж байна. Би чамд маш хэцүү даалгавар өгнө. Өгүүлбэр зохио.

Жишээ нь:

Муур
Нохой
Тахиа
Баавгай
Үхэр
Сармагчин
Анааш
Баавгай
Үнэг
Туулай
Могой
Мэлхий
тахө
Шар шувуу
Морь
Царцаа
Эмгэн хумс
Эрвээхэй
Зараа
сүүнд дуртай.
ясанд дуртай.
гэрийн шувуу юм.
өвөл унтдаг.
сүү өгдөг.
үсэрч чадна.
урт хүзүүтэй.
бор эсвэл цагаан өнгөтэй байна.
улаан байна.
урт чихтэй.
хөлгүй.
ногоон байна.
хар цагаан судалтай.
шөнө унтдаггүй.
маш хурдан гүйж чадна.
өвсөн дунд үсэрдэг.
байшингаа авч явдаг.
цэцэг дээр сууна.
бөмбөг болж хувирах боломжтой.

12. "Хэн илүү вэ" тоглоом.

Хүүхдүүд ээлжлэн самбар дээр гарч янз бүрийн өнгийн харандаагаар үг бичдэг.

Бүлгээр ажиллах. Та амьтдын нэрийг бичих ёстой.

13. Оньсого.

  • Энэ нь үсэрч чадна. Энэ нь гүйж чадна. Энэ нь инээдтэй юм. Энэ нь байшинд амьдардаг. Энэ юу вэ? (муур)
  • Энэ нь хар эсвэл цагаан байж болно. Энэ нь ойд амьдардаг. Энэ нь жимсэнд дуртай. Энэ юу вэ? (баавгай)
  • Энэ нь маш хурдан гүйж чаддаг. Энэ нь хар цагаан судалтай. Энэ юу вэ? (тахө)
  • Энэ нь Африкт амьдардаг. Энэ нь урт хүзүүтэй. Энэ юу вэ? (анааш)
  • Энэ нь сүүнд дуртай. Энэ бол муурны хүүхэд. Энэ юу вэ? (зулзага)
  • Энэ нь ясанд дуртай. Энэ бол нохойн хүүхэд. Энэ юу вэ? (гөлөг)
  • Энэ нь үрэнд дуртай. Энэ бол тахианы хүүхэд юм. Энэ юу вэ? (тахиа)
  • Гол мөрөнд амьдардаг. Энэ нь ногоон өнгөтэй. Энэ юу вэ? (матар)
  • Ягаан өнгөтэй, бохир байна. Энэ нь маш тарган юм. Энэ нь хамрын товчлууртай. Энэ юу вэ? (гахай)
  • Энэ нь хүзүүндээ хонхтой. Энэ нь сүү өгдөг. Энэ юу вэ? (үнээ)

14. Гэртээ хийсэндасгал хийх.

Гэртээ амьтдын нэрийг дэвтэртээ бичиж, цээжээр сурах ёстой.

15. Дүгнэж байна.

- "Нохойгоо" тоолох цаг болжээ. Та хэдэн нохойтой вэ? Хэн таваас илүү нохойтой вэ?

-Таны оноо маш сайн байна.

- Та маш олон нохой олж, гэр бүлээ холбоход тусалсан. Бүх нохойг энэ сагсанд хий (самбар дээр хүүхдүүд ээлжлэн нохой тавьдаг сагсыг харуулав).

Т: Эрхэм хүүхдүүд ээ! Та бүхэнтэй хамтран ажиллаж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр тантай найзалж байгаадаа баяртай байна. Баярлалаа! (багш хүүхдүүд рүү ойртож, алгаа сунгадаг).

- Баярлалаа, Ната.

-Тантай ажиллахад таатай байна!

-Тантай хамтран ажиллаж байгаадаа баяртай байна!

Т: Бидний хичээл дууслаа. Бос. Гараа алгадана уу. (Хүүхдүүд ангидаа хийсэн ажлыг алга ташиж байна)

Гайхамшигтай сэдэв, эзэмшихэд ховор тохиолддог.

Энэ сэдвээр бид дараахь амьтдыг хамарна. муур(муур), нохой(нохой), хулгана(хулгана), нугас(нугас), морь(морь), шувуу(шувуу) туулай(туулай), үхэр(үхэр), хонь(хурга), гахай(гахай), тахиа(тахиа), дэгдээхэй(дэгдээхэй).

Түвшингээс хамааран та хэд хэдэн амьтдыг хасах эсвэл эсрэгээр нь нэмж болно.

1. Flashcards. Миний ажигласнаар хүүхдүүд (6 настай ч гэсэн) амьтны ийм хөөрхөн хүүхэлдэйн кинонд дуртай байдаг. Жирийн морины зураг, том нүдтэй, инээмсэглэсэн морины зургийг авбал хүүхдүүд алийг нь сонгох вэ? Гэхдээ мэдээж та өөрөө л шийднэ.
Хичээл бүрийг өөр өөр хэлбэрээр үзүүлэх боломжтой бөгөөд ингэснээр хүүхэд дараагийн хичээлийг тэсэн ядан хүлээж байна.
Түүнгүйгээр бид хаана байх байсан бэ? Хүүхдүүд хүүхэлдэй, зөөлөн амьтадтай насанд хүрэгчдээс илүү их таашаал авдаг. Тиймээс та хичээл бүрдээ "шинэ баатрыг зочлохыг урих" боломжтой.
Өнөөдөр бид зочинтой. Энэ бол хулгана. Хулгана сайн уу гэж хэлье. -Сайн байна уу - Би түүнийг хэн гэдэгийг гайхаж байна. Түүнээс асууя. Таны нэр хэн бэ? Намайг Адель гэдэг (өөр хоолойгоор). Өө, сайн уу, Адель.

Адель хүүхэд бүртэй мэндчилдэг. Тэр богино асуулт асууж магадгүй юм.

Жишээ нь:

Таны нэр хэн бэ?
Та хэдэн настай вэ?

Үүний зэрэгцээ баатар нь хүүхдийн хариултанд тодорхой хариу үйлдэл үзүүлэх ёстой.

Жишээ нь:

Өө, сайн уу, Олег. Намайг Адель гэдэг. Найз болцгооё(гар барих).

Та 3-тай юу? Чи бол том хүү/охин! Би 2 настай. Би бяцхан хулгана.

Тиймээс бидний сэдэв "Амьтад" бөгөөд хичээлийн үеэр хүүхдэд амьтдын нэрийг аль болох олон удаа англи хэлээр сонсох хэрэгтэй. Энд сонголтууд байгаа нь гарцаагүй.
Жишээлбэл, баатар тоглоомон амьтадтай цүнх авчирч болно (илүү зохимжтой жижиг). Дараахь яриа хэлэлцээ хийх боломжтой.

- Адель, чамд юу байгаа вэ?

- Надад цүнх байгаа юу?

- Цүнхэнд юу байгаа вэ?

- Цүнхэнд амьтад байна.

- Харцгаая. Энэ юу вэ?(багш хэлэхдээ: тоглоомоо гарга, эсвэл хүүхдүүд ээлжлэн тоглоомоо өөрсдөө авч болно)

- Энэ бол нохой.

- Нохой ямар өнгөтэй вэ?(багш хүүхдүүдээс асуув)

- Бор.(хүүхдүүд)

- Тийм ээ. Энэ бол бор нохой юм.

Тэгээд бид бүх амьтдыг авдаг. Дараа нь…

Чи олон амьтантай, Адель! Хүүхдүүд ээ, амьтдыг тоолж үзье. 1,2,3,4….

Хүүхдүүд тухайн сэдвийн үгсийг аль хэдийн мэддэг бол өөр нэг сонголт илүү тохиромжтой.

Бид картуудыг (эсвэл тоглоомыг өөрсдөө) үзүүлж, Адельаас асууна:

Багш: Энэ юу вэ, Адель?

Күүки: Хмм…. Нохой(буруу ярьдаг)?

Хүүхдүүд: Үгүй! Муур!

Багш: Адель, энэ нохой биш. Энэ бол муур!

6. Үлгэр-ноорог

хулгана, муурны тухай. Та өөрийн үзэмжээр амьтдыг одоо сурч байгаа амьтдаараа сольж болох нь надад таалагдсан.

Хэрэв танд материал сонирхолтой санагдаж байвал нийгмийн сүлжээн дэх найзуудтайгаа хуваалцаарай.